Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dieta

30. 5. 2012

Občas lidé svému mazlíčkovi dopřávají víc, než je zdrávo, a tak se může stát, že místo štíhlého mrštného morčáka mají doma najednou poněkud míň mrštnou špekatou kuličku. Bohužel tento stav má dopady nejen na vzhled morčátka, ale také na jeho zdraví – tuk mu obrůstá vnitřní orgány, což může vést až ke ztučnění jater a následnému úhynu.

V případě, že naše morče trpí nadváhou, je vhodné zvážit nasazení nízkokalorické diety. Dieta musí být zaváděna postupně.

Sestavení diety je velice jednoduché:- hlavní složkou potravy je seno následováno zeleninou
- granule a ovoce postupně (během 2 týdnů) omezujeme až do úplného vyloučení z jídelníčku
- morčeti nesmíme dávat žádné pamlsky (ani vločky)!

Snižování váhy musí být postupné, protože rychlé hubnutí by mohlo ohrozit zdraví morčátka. Je proto vhodné každý týden morčíka vážit a úbytky váhy kontrolovat. Morčíka musíme také podněcovat ke zvýšené tělesné aktivitě a umožnit mu trávit co nejvíce času mimo ubikaci, protože POHYB je ÚČINNĚJŠÍ než jakákoliv dieta.

Dieta při průjmu

Průjem dělíme na tři typy:
1) průjem z dietní chyby
2) průjem v důsledku napadení střeva mikroorganismy ( např. kokcidie, klostridie)
3) průjem v důsledku užívání ATB (antibiotik)

Průjem z dietní chyby vypadá jako měkké bobky nebo mírný průjem, ale morčátko je živé, aktivní, má zájem o okolí a s chutí baští. V tomto případě se zpravidla jedná o průjem v důsledku náhlé změny potravy, podání studené potravy nebo nevhodné skladby potravy. Morčátku nasadíme “senovou” dietu, během které bude mít k dispozici k jídlu jenom seno (kvůli upravení prostředí ve střevech), do napáječky můžeme přidat neslazený heřmánkový nebo řapíkový čaj a je vhodné morčeti podat i probiotika (viz kapitola Prebiotika a probiotika). Můžeme podat i Smectu (1/4 - 1/3 sáčku smícháme s trochou vody a podáme 3x denně do tlamičky injekční stříkačkou bez jehly) nebo živočišné uhlí (rozdrtíme půl tablety, smícháme s vodou a podáme injekční stříkačkou bez jehly do tlamičky). Pokud se stav morčete do 2 dnů nezlepší nebo se dokonce náhle zhorší (viz níže), na nic nečekáme, vezmeme morče a utíkáme na veterinu! Pokud má morčátko vodnatý nebo dokonce krvavý průjem, neztracíme čas pokusy s dietami a ihned navštívíme i s morčetem veterináře, protože takový průjem je často způsobený právě mikroorganismy (viz níže).

 

 
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieStatistiky

Online: 1
Celkem: 32722
Měsíc: 332
Den: 9